Vanhat Windows-versiot alkavat hiljalleen muodostua jonkinlaiseksi painolastiksi eli niistä on jossain vaiheessa luovuttava. Windows 7:n normaali tuki loppui jo vuonna 2015 ja Windows 8:n normaali tuki nyt tammikuussa 2018. Tietoturvapäivityksiä toki tulee vielä useamman vuoden ajan.
Tarkat elinajat löytyvät tuolta: https://support.microsoft.com/en-us/hel ... fact-sheet
Ensimmäiset ongelmat tulivat jo vastaan 3D-Win version 6.4 kanssa. Ohjelma ei käynnisty joissain vanhoissa 32-bittisissä Windows 7 -versioissa ilman seuraavaa päivitystä: https://support.microsoft.com/fi-fi/hel ... in-windows
Ongelma liittyy uuteen DirectDraw-piirtoon, johon jo muutenkin oli jouduttu tekemään kompromisseja puutteellisen Windows 7 -tuen takia.
Versiossa 6.4.1 mukaan tulee uusi Las2-formaatinmuunnin, joka toimii vain 64-bittisessä versiossa. Tämä johtuu se tarvitsemista uusista kirjastoista, joita en enää kääntänyt 32-bittiseen versioon. Keilauspisteiden käsittely 32-bittisen version muistirajoituksilla kun ei ole niin olennaista ja vanha LAS-muunnin jää sinne.
Tarkka aikataulu 32-bittisyydestä ja Windows 7:stä luopumiseen on vielä avoin, mutta tapahtunee mahdollisesti joskus vuoden 2018 loppupuolella. Päivitän tietoja tänne, kun tilanne tarkentuu.
Windows 7, Windows 8 ja 32-bittisyys
- mikko
- Ylläpitäjä
- Viestit: 297
- Liittynyt: 10 Loka 2008, 20:56
- Organisaatio: 3D-system
- Nimi: Mikko Syrjä
- Paikkakunta: Vantaa
Re: Windows 7, Windows 8 ja 32-bittisyys
On tullut aika luopua vanhasta painolastista.
3D-Win versiot 6.5.x tulevat vielä toimimaan Windows 7 ja 8 -järjestelmissä ja ovat saatavilla 32-bittisenä.
Versiosta 6.6 alkaen minimivaatimus tulee olemaan 64-bittinen Windows 10.
Normaalin kehitystahdin mukaan versio 6.6 ilmestynee joskus syksyllä 2019.
3D-Win versiot 6.5.x tulevat vielä toimimaan Windows 7 ja 8 -järjestelmissä ja ovat saatavilla 32-bittisenä.
Versiosta 6.6 alkaen minimivaatimus tulee olemaan 64-bittinen Windows 10.
Normaalin kehitystahdin mukaan versio 6.6 ilmestynee joskus syksyllä 2019.