pisteiden sorttaus

Editointi, laskenta, asetukset ja muut perustoiminnot
klon
Viestit: 8
Liittynyt: 02 Marras 2008, 19:54
Nimi: krister lönnberg

pisteiden sorttaus

Viesti Kirjoittaja klon » 03 Joulu 2009, 22:44

kaipaisin toimintoa jossa sorttauksen suunnan saisi myös itse valita esim. annettaisiin pääsuunta 2 pisteellä
Helpottaisi esim. paalukenttäkuvien tarkastelua kun kuva on käännetty jonkin muun suuntaisesti kuin XY.

markku
Viestit: 272
Liittynyt: 13 Loka 2008, 11:14
Organisaatio: 3D-system.fi
Nimi: Markku Saloranta

Re: pisteiden sorttaus

Viesti Kirjoittaja markku » 07 Joulu 2009, 20:16

Sorttausta ei voi tehdä halutun suunnan mukaan, mutta löytyy kyllä tapa tehdä se hieman kiertäen.
- laskentatoiminnot (geodeettinen, taiteviiva- ja linjalaskenta) voivat tallettaa lasketut arvot ominaisuutena. Pidä Alt-näppäin painettuna, kun osoitat pisteen hiirellä tai hakutavalla Kaikki pisteet.
- kopioi ominaisuus johonkin koodikenttään toiminnolla Editointi/Ominaisuudet/Kopiointi. Esimerkiksi A-mitta (koodi CRD_A) voidaan kopioida T5-kenttään.
- nyt voit sortata pisteet (Editointi/Muut/Sorttaus) tuon T5-kentän mukaan. Huomaa, että jos aineistossa on taiteviivoja, on ne muunnettava hajapisteiksi sorttauksen yhteydessä, koska viivan sisäistä pistejärjestystä ei voi muuttaa sorttaamalla.

Vastaa Viestiin